www.archive-info-2012.com » INFO » B » BIOPOTRAVINY

Choose link from "Titles, links and description words view":

Or switch to "Titles and links view".

  Archived pages: 313 . Archive date: 2012-11.

 • Title: BIOPOTRAVINY.INFO: Jablíčka ve všech pádech
  Descriptive info: Koštování moštů, plodů i přehlídku ekoprojektů.. korunovalo v Hostětíně "krúžlání jablečné slupky".. JABLÍČKA VE VŠECH PÁDECH.. Foto: ag.. BioCIT - B.. Koč.. Hostětín.. - Na okraji chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty v obci Hostětín vévodí kalendářům o poslední zářijovou neděli již tradiční Jablečné slavnosti.. Jablka se v tento čas sklízejí většinou z historických sadů na svazích v okolí samotného Hostětína i v širším okolí.. Letošní Jablečná slavnost se stala cílem stovek návštěvníků z celé Moravy.. Všichni byli uvítáni pohárkem jablečného moštu a čekal na ně i bohatý program: výstava a prodej jablečných moučníků, přehlídka původních regionálních odrůd ovoce, samozřejmě především jablek, jarmark s nabídkou místních produktů a výrobků řemeslníků z okolí, ochutnávky moštu i sušeného ovoce, vystoupení folklórních skupin a souborů, ale také možnost vycházek okolím.. Hostětín je znám několika ekologickými projekty, mezi nimiž je i moštárna, která zpracovává především jablka z  ...   z ekologických sadů.. I v jeho sadech převládají v regionu tradiční odrůdy, jejichž záchrana a využití je námětem jednoho z úspěšných programů sdružení Tradice Bílých Karpat.. O produkty z jeho sadů a sušárny, především o sušená jablka, byl velký zájem a brzy měl vyprodáno.. Návštěvníci Hostětína si mohli prohlédnout historickou "sušírnu" ovoce z 18.. století, která je po opravě v roce 1998 plně funkční a mohli se seznámit i s dalšími ekologickými projekty obce: s kořenovou čistírnou odpadních vod, s obecní výtopnou na dřevní štěpku a zatím jen zvenčí s dokončovaným seminárním centrem, stavěným jako energeticky pasivní objekt s minimální spotřebou energie.. Hlavní roli však hrála jablka a tak i návštěvnické soutěže jimi byly motivovány.. Soutěžilo se například v disciplině "Krúžlání jeblečné slupky" - aneb kdo dokáže při strouhání jablka vytvořit co nejdelší souvislou slupku.. Výkony těch nejšikovnějších se blížily dvěma metrům!.. (brk)..

  Original link path: /jablecne.html
  Open archive

 • Title: BIOPOTRAVINY.INFO: Seznam výherců
  Descriptive info: SEZNAM VÝHERCŮ.. vylosovaných v rámci prvního losování cen.. spotřebitelského pětiboje BIO-seznamka.. při 13.. Biojarmarku a Dožínkových slavnostech v Praze 16.. DĚKUJEME DÁRCŮM CEN!.. Ceny v dílčích "disciplínách" - v hodnotě min.. 1000 korun - získávají:.. Úkol: "Na kus řeči s biorolníky" (účast na kontaktní akci s ekozemědělci).. Radka Švancarová (jen mailový kontakt).. - víkendový pobyt pro tříčlennou rodinu na Toulcově dvoře v Praze 10 od obč.. sdružení ZČHB Botič.. Eva Fišerová (jen mailový kontakt).. - poukázka na víno a koření z ekofarmy Pollau manželů Abrlových v Pavlově na Pálavě.. Úkol: "Tykejte si s BIO, bývá za humny" (nákup min.. za 250 Kč).. Jarmila Ouhrabková z Prahy 10.. - kolekce zboží od Sluneční brány Čejkovice.. Jakub Čejka z Kovářova..  ...   sídlem v Šumperku.. Věra Šmídová z Hradce Králové.. - poukaz na bioprodukty z nabídky pražské kamenné a internetové prodejny Rozmarýna v Praze.. Dana Hanzlíková-Vašková z Českých Budějovic.. - víkendový pobyt na ekofarmě Slunečná u Lipna pro 2 osoby.. Úkol: Testík.. Aneta Velantová z Teplic.. - poukaz do biorestaurace či na produkty z nabídky bioprodejen Albio v Praze.. Pavla Bednářová z Chomutova.. - poukaz na slevu pro zájezd spol.. Kudrna do rumunského Banátu.. David Cígler z Prahy 4.. - kosmetika zn.. Dr.. Hauschka od spol.. Smetana.. HLAVNÍ CENA v hodnotě min.. 5 000 Kč:.. - losovaná jen mezi účastníky alespoň tří z pěti disciplín.. Veronika Zedníková z Prahy 6.. - poukaz na bioprodukty z nabídky společnosti Country Life.. (mrk)..

  Original link path: /vyherci01.html
  Open archive

 • Title: BIOPOTRAVINY.INFO: Seznam výherců
  Descriptive info: vylosovaných v rámci druhého losování cen.. při biovečeru Hnutí Duha v Brně 29.. Martin Rigler z Ostravy - Hrabové.. - kolekce osvětových produktů (model větrné elektrárny na fotovoltaický pohon + tématická CD) od LEA.. Kateřina Molčíková ze Statelic.. - dárkový biokoš od svazu PRO-BIO - sekce PRO-BIO, prodej a marketing biopotravin.. Hana Báčová (jen mailový kontakt).. - produkty z ekofarem dle výběru od ag.. BioCIT.. Gabriela Fatková z Prachatic.. - brambory a zelenina od Jana Štěrby z Ekofarmy Deblín.. Jana Svobodová z Brna.. - poukaz na slevu zájezdu cestovní kanceláře Kudrna do rumunského Banátu.. Alena Maternová z  ...   Žižkova.. - dvě vstupenky na veletrh Biostyl od Svazu ekologických zemědělců PRO-BIO.. Dagmar Cmundšová z Pohledu.. - poukaz na jídla do brněnské restaurace REBIO.. Lenka Pomikálková z Havlíčkova Brodu.. - poukaz na 9-denní zájezd do rumunského Banátu od cestovní kanceláře Kudrna.. Vladimir Mecner z Prahy 4.. - poukaz na bioprodukty z nabídky společnosti PRO-BIO ze Starého Města pod Sněžníkem.. Veronika Zagabová z Velkých Přílep.. - poukaz na bioprodukty z nabídky eshopu Biosféra.. Jana Kaňová z Bílovic nad Svitavou.. - poukaz na dvoudenní zájezd na světový veletrh BIOFACH v Norimberku.. od Svazu ekologických zemědělců PRO-BIO a agentury BioCIT..

  Original link path: /vyherci02.html
  Open archive
 •  

 • Title: BIOPOTRAVINY.INFO: Průlom do menu: kuřecí, hovězí, vepřové
  Descriptive info: U biomasa musíme nasadit nižší marži,.. jinak bychom jej neprodali, říká provozní Albia.. PRŮLOM DO MENU:.. KUŘECÍ, HOVĚZÍ, VEPŘOVÉ.. BioCIT - I.. Nachtmannová.. Mnohá překvapení nám chystá září - "Měsíc BIO"! Před pár dny třeba pražská restaurace Albio.. Dosud nabízela z živočišných produktů jen ryby, předchozí vedení údajně razilo názor, že mezi lidmi se zájmem o zdravou stravu jsou spíš vegetariáni či makrobiotici.. I mezi přáteli bioprodukce se však najdou ti, kteří si rádi pochutnají na mase.. Proto se jídelní lístek Albia od poloviny měsíce "revolučně" změnil.. V jídelníčku se objevila dvě jídla z biokuřecího, špíz z biohovězího prokládaný biobůčkem a čtvrtá v kvalitě bio je marinovaná vepřová krkovice.. Prodej masa si společnost Albio nejprve "oťukávala" ve svých obchodech s potravinami, především v prodejně na Smíchově a v Dejvicích.. Podle zkušeností v nich rozhodně zákazníci zájem o biomaso mají, navzdory jeho několikanásobně vyšší ceně oproti masu z konvenčního chovu.. Kuřecí začali dovážet z Německa, protože v ČR dodavatel zatím není, zpočátku nebylo ani v chladicích boxech, ale jen na objednávku.. Teď už se některé kuřecí produkty na pultech prodejny běžně vyskytují.. "Kuřecí nám vozí pravidelně v pátek, proto se někdy stane, že v úterý už  ...   odhaluje zákulisí příprav změny.. Balíčky biomasa se i na pultech hypermarketů stále počítají na jednotky, ceny jsou vysoké.. V Albiu se cena oběda či večeře s masem pohybuje okolo dvou set padesáti korun.. Ve srovnání s kvalitními restauracemi v centru Prahy, které podávají maso z "konvence", tedy není o tolik vyšší.. Čím to je?.. "Vezměte si, že taková kuřecí prsa dnes stojí šest set korun za kilogram, což je opravdu drahé.. Kdybychom nasadili stejnou marži jako u bezmasého menu, pak by se cena mohla vyšplhat na čtyři sta korun za jedno jídlo, což by bylo neprodejné.. Proto nezbývá než nasadit marži výrazně nižší.. Vykompenzuje se to pak u méně nákladově náročných jídel," prozrazuje provozní Hynek.. Jaká je po mase v Albiu poptávka? Po necelých dvou týdnech je brzy na závěry, ale vypadá to, že zákazníci upřednostňují lehčí maso kuřecí.. Připomeňme, že Albio přichystalo masovou hostinu i pro návštěvníky Biojarmarku v Praze na Toulcově dvoře: hovězí soté s olivami a zeleninou, hovězí špíz i voňavé kuře s rozmarýnem.. Ceny nastavilo únosné a zvláště po kuřecích stehnech byl zájem zákazníků nečekaný.. Provozní Hynek musel dokonce po prvním dni během soboty veškeré maso z ekochovů znovu doplnit….. Iva Nachtmannová..

  Original link path: /albio_maso.html
  Open archive

 • Title: BIOPOTRAVINY.INFO: Mezi smetánkou jsou "in"…biorauty!
  Descriptive info: V Brně i díky Rebiu pronikají plody z ekofarem.. do nóbl společnosti a šíří se i sympatie k Fair Trade.. MEZI SMETÁNKOU JSOU "IN"…BIORAUTY!.. BioCIT - P.. Hobstová.. To nikdo nečekal! Alespoň ne v nóbl společnosti.. Rautem se slaví každá premiéra, vernisáž či politické jednání, ale že šunkou a uzeninami přetékající mísy nebudou nutné, to překvapuje kdekoho.. Hostiny posledního roku v Brně získaly totiž zvláštní punc.. Když do sálu Úřadu Jihomoravského kraje nesou číšníci obložené tácy ve stylu zdravé výživy a v barvách podzimu, nikdo se už nediví ani nepošklebuje.. Jíst zdravě je normální i zde.. Rauty po biosedlácku svými produkty zásobuje Miroslav Korbička, majitel zdejší restaurace Rebio.. Šunky, salámy a pečeně sice nechybí, ale v porovnání s hýřivou úpravou ovoce a zeleniny vypadají smutně a opuštěně.. Hosté taky raději sahají na to, co právě nabízí letošní sklizeň, nechybí ani burčák, ve kterém je schované celé to horké léto, co právě odešlo.. Kdo je dnes "in", ten ví, že vepřové vyšlo z módy.. I společenská smetánka si na rautech vybírá jinak, než před lety.. Že restaurace zdravé výživy Rebio zásobuje různé večírky ekologů, se zdá pochopitelné.. Překvapením pro Brňany ale mohl být bioraut nejen na samotném "kraji", ale třeba i ve sklepě Městského divadla, které je šunkovým mořem vyhlášené.. Pohoštění chutná svěže a v porovnání s uzeninovým je nekonečně hezčí.. Syté barvy, řezbářské tvary, cizokrajná koření.. Jen bio bychom ale neustáli!.. Majitel restaurace Miroslav Korbička.. V restauraci samotné, kde před rokem dělala LEA.. spotřebitelskou sondu s příznivým závěrem.. , nezůstává vše při starém.. Jídelna se stala známou, hostů chodí více, deset deka oběda je o korunu dražší.. Kuchaři vaří z biosurovin, ale ne vše.. Majitel restaurace Miroslav Korbička má měkčí strategii, základní suroviny, jako jsou brambory, špaldová mouka apod.. jsou z biofarem, ale k nim šéfkuchař přidává čerstvou zeleninu, koření, sýry od běžných dodavatelů.. Podobně jako hosté jídelny, ani rautová smetánka jihu Moravy na dvanáctikarátovém puncu - certifikátu BIO netrvají.. "Jen z biozeleniny vařit nemůžeme.. Pokud by takový výběr na brněnském trhu vůbec byl, jídlo by bylo příliš drahé," říká.. Průměrný polední strávník se tak v jeho jídelně stále nasytí za 70 - 80 korun.. Talíř jako paleta.. Štamgasti si oblíbili samoobslužnost: rituál vybírání pokrmů z malebně barevné nabídky patří k požitkům, které by si od  ...   řetězci.. V Česku je takové zboží k mání v menších, noblesnějších netradičních buticích.. "Obchodníci se rádi zapojují.. Značku považují za dobrou vizitku, která se opravdu nosí.. Já sice vydělám méně, ale jsem rád, že každý dostane spravedlivě to, co si odpracoval," vysvětluje pan Sládek, proč se vůbec do tak neobvyklého podnikání pustil.. Jeho zákazník - majitel Rebia mu dává za pravdu: Mladí lidé zboží hodně kupují, nevadí jim, že je dražší.. Já bych byl ale rád, kdyby se na etiketách této značky objevilo vysvětlení, z které země vlastně pochází.. Každý kupec by pak blíže věděl, komu kde vlastně férově zaplatil.. Pavla Hobstová.. P.. : Restaurace Rebio M.. Korbičky patřím též k dárcům cen do naší spotřebitelské BIO-seznamky: poukaz na odběr jídel v hodnotě 1000 korun v Rebiu bude losován už na zítřejším bio-večeru v Brně - ve 21 h v Domě pánů z Kunštátu, Dominikánská ul.. 9.. ***.. Tento obchod se poprvé objevil ve Spojených státech, kde se konzumenti čím dál větší měrou obracejí k organickým, lokálně vyráběným potravinám či k vejcím od slepic, jež nejsou drženy v klecích, ale zároveň se začali zajímat o "lidské" podmínky takové produkce.. Pravidla? Obchodníci usilující o certifikaci Fair Trade musejí výrobcům za zboží zaplatit tolik, aby oni dokázali pokrýt náklady udržitelné produkce a zajistili si i mzdu na živobytí.. Například minimální nákupní cena za kávu je tak 2,78 USD za kilogram bez ohledu na to, jak hluboko může klesnout cena tržní.. Jestliže tržní cena naopak vystoupá nad tuto částku, cena Fair Trade se zvýší o jedenáct centů na kilo.. Od drobných zemědělců se zase žádá, aby se organizovali do družstev nebo jiných uskupení, která umožňují demokratickou participaci.. Plantáže a výrobní podniky mohou označení Fair Trade používat tehdy, jestliže svým dělníkům vyplácejí slušné mzdy, splňují hygienické, bezpečnostní a ekologické normy, povolují odbory, zajišťují dobré ubytování, pokud pracovníci nežijí doma, a nevyužívají dětské ani nucené práce.. Jako obchodníci chtějí připlatit za značku kvality (například 106 dolarů za kilo kávy z jamajských Modrých hor, protože právě tu má nejraději James Bond), tak se spotřebitelé mohou rozhodnout "přeplatit" kávu, o níž vědí, že byla vypěstována bez toxických chemikálií, pod stinnými stromy, jež pomáhají přežít ptactvu, a zemědělcem, který si teď může dovolit nakrmit děti a poslat je do školy.. (Peter Singer, Respekt č.. 17/2006)..

  Original link path: /rebio.html
  Open archive

 • Title: BIOPOTRAVINY.INFO: T. Zídek: dotace? Víc, ale sestupně!
  Descriptive info: O dotacích dnes i zítra pro zemědělce konvenční i ekologické hovoříme.. s Tomášem Zídkem, donedávna ředitelem odboru ve Výzkumném ústavu zemědělské ekonomiky v Praze, dnes náměstkem ministra financí:.. T.. ZÍDEK: DOTACE? VÍC, ALE SESTUPNĚ!.. Tomáš Zídek.. Foto: www.. vuze.. cz.. Náš stát dává do ekologického zemědělství 300 mil Kč.. Je to hodně, nebo málo? O kolik dostanou biorolníci víc, než konvenčně hospodařící rolníci?.. Z hlediska celkového objemu zemědělských dotací, který byl v roce 2005 cca 30 miliard korun, činí dotace pro ekologická hospodářství velmi malou část systému.. Nicméně ekosedláci dostávají přibližně o 1000 - 3000 korun více na každý ekologicky obhospodařovaný hektar.. Jedná se o podporu, jejímž cílem je jednak podnítit nové zemědělce, aby ukončili konveční hospodaření a přešli na ekologické a také o podporu, která má za cíl kompenzovat biorolníkovi horší ekonomické výsledky, které má, zejména v prvních letech hospodaření, když je ještě půda poškozena předchozí chemickou masáží.. Oč výhodnější je dostávat "biodotace", než "jen pouhé" dotace?.. Ekologičtí zemědělci dostávají stejné dotace jako ti konvenční, ale navíc, ještě 1100 korun na hektar luk a pastvin a 3500 na hektar orné půdy.. Z vývoje ekologicky obhospodařovaných ploch se zdá, že tato podpora je velmi motivující pro ty zemědělce, kteří hospodaří na loukách a pastvinách.. Pro hospodaření na orné půdě je to zjevně nedostatečné, protože tyto plochy nenarůstají.. Zde je pro zemědělce daleko důležitější odbyt  ...   stavu, kdy zemědělec dostává příplatky za hektary louky a už nemá motivaci produkovat biopotraviny? Vždyť udržovat krajinu a tedy i tuto práci dotovat je záslužné.. Vadí vám, že za biopotraviny pak platíme vysokou cenu? Platíme tedy dvakrát, dotací a vysokou cenou?.. Ano, nastavení dotací kritizuji.. Podle mého názoru by měla dotace motivovat zemědělce pro vstup do ekologického systému, pomoci mu překlenout první, cca pětileté období, kdy má sníženu produkci, protože se půda musí vyrovnat předchozím necitlivým "chemickým zacházením" a po této době by případné vyšší náklady spojené s ekologickým hospodařením měly být součástí ceny biopotravin.. Navrhuji proto, aby dotace pro ekosedláky byly výrazně vyšší než v současnosti, ale aby měly sestupný, degresivní charakter.. V Česku pracuje ekologicky přes 800 biofarmářů, a to na šesti procentech půdního fondu, výhledově do roku 2010 by to podle vládního plánu mělo být 10 %.. Kdo ho sestavil a z čeho při tom vycházel?.. Uváděné číslo vychází z takzvaného Akčního plánu pro ekologické zemědělství, který projednala vláda ČR již v roce 2004.. Jedná se o názor širokého týmu expertů, kteří se na zpracování akčního plánu podíleli.. Jednalo se asi o 30 odborníků a ekologických zemědělců, kteří pracovali metodou SWOT analýzy a navrhli tento desetiprocentní cíl jako realistický.. Obdobné cíle si stanovila i řada dalších evropských členských zemí EU.. Vyšší cíl mají jen Skandinávské země a Rakousko.. (cca 15 %)..

  Original link path: /zidek.html
  Open archive

 • Title: BIOPOTRAVINY.INFO: Anketa měsíce: Bariéry i radosti očima biorolníků
  Descriptive info: Harcovníků z ekofarem se ptáme,.. co brzdí jejich podnikání, čemu mohou pomoci a co je těší….. Anketa měsíce:.. BARIÉRY I RADOSTI OČIMA BIOROLNÍKŮ.. Na biojarmarcích, při dodávkách do řetězců, na úřadech ani v bankách se jich na názor nikdo neptá.. Přitom jsou pilířem, na kterém celé ekologické zemědělství, jehož perspektivnost tak rádi skloňujeme ve všech pádech, spočívá.. Automaticky očekáváme, že vše ustojí, budou trhu dodávat víc, lépe a radostněji… Jak jim je, co chtějí, zmůžou, co je štve či těší, se proto v cílové rovince "Měsíce BIO" ptali - pro zamyšlení nás všech kolem - zpravodajové agentury BioCIT….. V čem vidíte největší překážku rozmachu ekozemědělství, příp.. vaší farmy?.. Josef Abrle, ekofarma Pollau, Pavlov:.. Jednoznačně v papírování.. Administrativu má u nás na starosti moje žena a je mi jí upřímně líto, protože u stolu tráví pomalu víc času než na poli u bylinek, které jsou její hlavní pracovní náplní.. Hrozné je, že malí farmáři musejí vykazovat stejné doklady a žádat o všechna povolení jako velké farmy a firmy.. Zatímco pro ty druhé, které na to mají víc lidí a pracují s mnohem většími objemy produkce, to není takový problém, nás, drobné sedláky to papírování vyčerpává a ničí.. Navíc to, že pracujeme v režimu "bio" znamená ještě další administrativu.. Jiří Kotal, ekofarma ABATIS, Zvole u Prahy:.. Vidím dva problémy.. Za prvé, že lidé zatím nemají tolik peněz, aby si biopotraviny mohli koupit.. Za druhé, velká byrokracie.. Je nutné vyplňovat neustále tolik papírů, že v ekofarmě musíme mít člověka, který se nestará o nic jiného.. Petr Weidenthaler, zahradnictví Luční údolí, Velehrad:.. Ekozemědělci dostávají dotace na plochu, místo aby dostávali dotace na prodanou produkci.. To vede k tomu, že jsou tisíce nebo desetitisíce hektarů pastvin, na které dostávají pastvináři až deset tisíc korun na hektar a já dostávám jedenáct tisíc na zeleninu.. Pro ně je to obrovský zdroj příjmů a pro mě to je urážka.. A také otrava zabývat se kvůli tomu všemi těmi formuláři.. Emilie Citterbartová, ekofarma v Březí u Rožmitálu:.. Peníze z evropských fondů se těžko dostávají k malým farmám.. Drobní farmáři by měli získat větší podporu, aby malé farmy nezanikaly.. Jaroslava Pejchalová a Lucie Hejná, biofarma Sasov u Jihlavy:.. Náročnost vyhovět všem administrativním, hygienickým, veterinárním a dalším nárokům.. Také finančně zvládnout chod celé farmy, zaplatit mzdy a všechny odvody na zaměstnance apod.. Bedřich Plíšek, ovocnářství u Hořic:.. Že se vozí jablka z ciziny, snad až z Itálie.. Myslím, že já mám jablek dost, takže není potřeba je sem vozit přes další firmy.. Antonín Šmakal, ekofarma Okrouhlice u Benešova:.. Hlavní problém spočívá v opožděném vyplácení dotací  ...   málo, ale měli jsme čas se jim věnovat, odcházeli spokojení.. A také mi dělá radost, že naše potraviny jdou na odbyt.. Jaroslava Pejchalová a Lucie Hejná, Sasov:.. Z odbytu.. Dnes už je menší problém s informovaností zákazníka.. Před dvěma lety se lidé na biouherák dívali s podezřením, že je to nějaká sojová náhražka a nekoupili ho.. Dnes se zákazník zaraduje, že náš salám vidí a koupí si ho sám.. Spíš máme teď problém opačný, nestíháme vyrábět.. Bedřich Plíšek, Hořice:.. Z poptávky, že si mého zboží lidé váží.. Antonín Šmakal, Okrouhlice:.. Jedině snad z toho, že trh s biopotravinami se rozhýbal a že mě, ačkoli v malém neprodávám, protože na to nejsem zařízen, přímo oslovují spotřebitelé, abych jim prodal naši špaldu, pohanku nebo hrách.. Co sami můžete udělat pro to,.. aby biopotraviny byly u nás dostupnější.. a jejich nabídka vzrostla?.. Dovolím si být trochu neskromný - kdyby každý ekofarmář dodával takovou paletu zboží jako my, tak klobouk dolů a bude to na našem biotrhu vypadat báječně… My produkujeme patnáct druhů bylin a koření do obchodů a dalších pět druhů velkovýrobcům - a ovšem také tři odrůdová vína.. Byliny pěstujeme na dvou hektarech (víno se dosud sklízelo jen z jednoho) a zatím tvoří asi dvě třetiny obratu naší farmy.. Příští rok už by se ale poměr mohl obrátit ve prospěch vína, protože bych měl prvně sklízet úrodu ze čtyř a půl hektaru mladého vinohradu - k pálavě, muškátu a cabernetu Moravia přibude bílý rýnský ryzlink a červené andré.. Jiří Kotal, Zvole u Prahy:.. Dobře je zabalit a propagovat.. Dokázat přesvědčit zákazníka, že jste je vyrobili vy, že pocházejí z Čech a že certifikát mají po právu.. Zřídili jsme si internetový obchod na.. www.. vltava2000.. cz/biozelenina.. Provozovat informační webové stránky.. Také by bylo třeba dostat reklamu na BIO víc mezi lidi.. Například mít reklamu v televizi.. Tak jako existuje značka klasa, tak by měla mít reklamu značka BIO.. Reklamu na internetu.. Důležitá je i otevřenost z naší strany k novinářům, to je dobrá reklama v podstatě zadarmo.. Také je dobré zúčastnit se všech akcí typu biojarmark a nabízet prodej přímo z farmy lidem z okolí.. Přesvědčovat lidi, aby si co nejvíce jezdili nakupovat přímo na farmy, kde jsou bioprodukty nejlevnější a tudíž nejdostupnější.. Za současných okolností víc nemůžu.. Kdybych měl příslušnou technologii - na čištění a mletí zrna například - a ovšem měl ji kde umístit, tak bych mohl dodávat a prodávat hotové zboží, a tím zpřístupnit biopotraviny.. Zatím jen z hecu pytlíkuju hrách a žito pro jednoho neodbytného zájemce….. Zpracovali:.. Iva Nachtmannová,.. Jan Plachetka,.. Karel Merhaut..

  Original link path: /anketa.html
  Open archive

 • Title: BIOPOTRAVINY.INFO: Přírodní kosmetika je tělu bližší
  Descriptive info: Přibývá zasvěcených zákazníků, říká MUDr.. Lukáš Dostal, jednatel firmy Weleda.. PŘÍRODNÍ KOSMETIKA JE TĚLU BLIŽŠÍ.. weleda.. de.. Na nedávném pražském biojarmarku se vedle producentů, zpracovatelů a prodejců biopotravin představily také společnosti nabízející přírodní kosmetiku.. Čestné místo mezi nimi patřilo Weledě, která také přispěla věcnými cenami do spotřebitelského pětiboje BIO-seznamka, jehož zbývající výherci budou losováni v pátek 29.. září při biojarmarku v Brně.. Jednatele Weledy MUDr.. Lukáše Dostala jsme nejprve požádali o představení jeho firmy….. "Farmaceutická firma Weleda byla založena v roce 1922 ve Švýcarsku a brzy měla pobočky v dalších zemích - Německu, Francii, Nizozemí, USA, Rakousku a od roku 1926 i v Československu.. Weleda se od počátku zaměřila na přírodní léčiva - antroposofika, homeopatika, fytoterapeutika - na dietetika a na přírodní kosmetiku.. Všechny její přípravky mají terapeutickou ambici - nejen léky, nýbrž i kosmetické přípravky podporují vlastní "síly zdraví" organismu, tedy regenerační, hojivé, imunitní a podobné procesy.. Weleda nevyrábí léky potlačující nemoci - například antibiotika či antipyretika, ale ani takzvanou dekorativní kosmetiku.. Zdejší Weleda tedy letos slaví osmdesátiny.. Je však třeba dodat, že oficiálně u nás působila pouze do roku 1951, kdy byla tehdejším režimem zrušena, poněvadž "její idealistická východiska se neslučovala s principy dialektického materialismu".. Přesto působila v jakémsi undergroundu dál: její zaměstnanci a postupně i další lidé v domácích podmínkách sbírali léčivé rostliny a vyráběli sirupy i velký sortiment léčiv, která byla zdarma k dispozici úzkému okruhu zájemců.. Svoje veřejné působení v Československu Weleda obnovila před patnácti lety.. Nyní je výhradně obchodní společností, dovážející kontrolovanou přírodní kosmetiku Weleda.. Léčiva této značky zatím nejsou v Česku registrována, doufáme ale, že napřesrok budeme moci našim zákazníkům nabídnout i je.. Co se z vašeho sortimentu nejvíc prodává?.. "Přípravky kojenecké, dětské a těhotenské kosmetiky, následované březovým olejem na celulitidu, sirupy a šťávami - ty jsou kompletně  ...   biopotraviny - a přitom tu je stále velký prostor pro další růst.. Dokonce i velké kosmetické a farmaceutické firmy nezapomínají v posledních letech zdůrazňovat, že jejich přípravky jsou ´také přírodní´, případně ´s obsahem rostlinných výtažků´.. Velkou radost mám z rostoucího počtu kritických a informovaných zákazníků, kteří nedají na reklamní sdělení, nýbrž se snaží zjistit, co se skrývá za složením výrobků.. A také za filosofií firmy - zda má výrobce opravdu vztah k životnímu prostředí nebo zda je to jen reklamní šidítko.. Proč kupovat přírodní kosmetiku spíš než tu "obyčejnou"?.. "Jsou dvě rovnoprávná hlediska.. To první je osobní: přírodní kosmetika je svým složením přirozenější, bližší lidskému organismu.. Neobsahuje ropné produkty jako je parafín či vazelína, které jsou organismu zcela cizí a pokožku uzavírají před vnějším prostředím.. Neobsahuje ani syntetické konzervační látky a díky tomu má výrazně nižší alergizující potenciál.. Navíc se nesnaží ´inženýrsky´ napravovat a maskovat nežádoucí vzhled pokožky, například vrásky, nýbrž podporuje organismus, aby byl sám ze sebe zdravý.. A v konečném efektu je tak účinnější a lacinější, protože se snaží o skutečnou nápravu, tedy nápravu ´zevnitř´.. Druhé hledisko, z nějž lze posuzovat rozdíly mezi přírodní a konvenční kosmetikou, bych označil jako nadosobní: každý akt koupě, ať se nám to líbí nebo ne, má svoji mravní dimenzi.. Každou koupí totiž někoho podporuji - konkrétního prodejce, ale i výrobce a jeho dodavatele.. Koupí kontrolované přírodní kosmetiky podporuje zákazník nejen "svoji" prodejnu biopotravin, nýbrž i výrobce, který se snaží respektovat a rozvíjet životní prostředí, jednat v duchu fair trade, a koneckonců i jeho dodavatele - z velké části ekologické zemědělce na celém světě.. A tím zákazník přispívá zprostředkovaně k zachování rázu krajiny i k čistému životní prostředí.. Tím nechci vytvářet morální nátlak a bič na zákazníky, ale myslím, že je dobré tuto souvislost mít ve vědomí.. (hp)..

  Original link path: /weleda.html
  Open archive

 • Title: BIOPOTRAVINY.INFO: Za obrázek na koně
  Descriptive info: Biojarmark Vysočiny chce zaujmout malé i velké - mj.. i novým ekocentrem.. ZA OBRÁZEK NA KONĚ.. Bioherák ze Sasova.. nebude na biojarmarku chybět!.. BioCIT - V.. Vašků.. Náměšť nad Oslavou.. - Nově otevřené informační centrum ZERA (Zemědělská a ekologická regionální agentura) v Náměšti nad Oslavou má v těchto dnech napilno.. Přípravy na 2.. biojarmark, který se chystá na sobotu 30.. září, jsou v plném proudu.. Pavlína Hortová, vedoucí centra, připravila zajímavý program.. Komplikace spojené s takovouto akcí se ale nevyhnuly ani jejich počinu.. "Bohužel se náš termín kryje s biojarmarkem v Brně, a tak k nám několik pozvaných farmářů  ...   - účast přislíbila farma Sasov Josefa Sklenáře se svou šunkou a biouherákem, kozí farma Ratibořice rodiny Dobrovolných i Sluneční brána Tomáše Mitáčka s čaji a dalším pestrým sortimentem.. Pro milovníky sladkého má blízké Natural centrum Jihlava napéci biokoláčky, které mají být součástí ochutnávek.. Na děti čekají nejrůznější soutěže s ekologickou tématikou - kvíz, pohybové aktivity i "umělecká" klání.. Malý výherce soutěže "Nakresli, co pro tebe znamená zdravá příroda" získá vyjížďku na koni.. Dospělí si budou moci prohlédnout prostory nového infocentra nebo nakoupit potraviny ze zemědělství šetrného k přírodě i přírodní kosmetiku, kompostovatelné ekoplenky nebo výrobky z biobavlny.. komposty.. (knir)..

  Original link path: /namest2.html
  Open archive

 • Title: BIOPOTRAVINY.INFO: Regály s BIO budící rozpaky
  Descriptive info: Matou v řetězcích zelené vlaječky, avizující certifikované chuťovky.. z ekofarem, spotřebitele jen nedopatřením a z neznalosti?.. REGÁLY S BIO BUDÍCÍ ROZPAKY.. S živým tepem Měsíce ekologického zemědělství a biopotravin se pustily některé řetězce do zviditelňování všeho co nabízejí či budou nabízet z ekofarem.. Už na jeho počátku se proslýchalo, že start ambiciózní nabídky tohoto typu chystá Delvita - řetězec, který se nepřehlédnutelně honosí titulem "Nejoblíbenější obchodník roku 2005".. Poté, co společnost mediálně i vysokonákladovým letákem skutečně ohlásila záměr "být lídrem v nabídce BIO mezi řetězci", jsem se vydal na malý průzkum do jejího supermarketu Vítkov na pražském Žižkově.. Prozradím hned, že však můj výsledný dojem byl rozpačitý.. Zeleninová hádanka.. Upoutávce.. produktů z ekofarem v supermarketech.. ne vždy odpovídá i jejich nabídka.. BioCIT - J.. Dvořák.. V žižkovské prodejně mě na první pohled v regálech mile překvapilo několik zelených vlaječek s nápisy BIO.. Pozornost budí i větší tabule v sektoru ovoce a zeleniny.. Ale ať hledám, jak hledám, po produktech se "zebrou", tj.. národní značkou pro certifikované potraviny z ekologického zemědělství, zde není ani památky.. Potvrdil mi to i fakt, že tu nebyla ani jedna cenovka s písmenky BIO, kterými Delvita produkty z ekofarem označuje.. A tak mi kvalitně zpracovaný reklamní poster o biozelenině umístěný nad regálem s konvečními produkty vyzněl spíš jako marketingový trik.. Na dosti vzdálených a samostatně stojících kulatých pultech však ke koupi kýžený tuzemský i zahraniční sortiment k mání byl - z ekofarmy Deblín tu byla řádně "zebrou" označená mrkev, brambory, ale i pomeranče a rajčata zahraničního původu.. Uspořádání v tomto sektoru tak je - a asi nejen pro mne - hádankou.. Rajčatová mýlka.. Hřích mimo diskuzi.. - ve speciálním regálu Delvity.. pro potraviny z ekologického zemědělství "trůní".. konvenční rajčatová omáčka na těstoviny.. Od zeleninové zastávky mířím k sousednímu samostatnému stojanu, který je zelenými vlaječkami ověnčen zcela: prostor biošťáv.. Ochutnal jsem při testech LEA už většinu těch dostupných na českém trhu.. Jsou dobré, avšak cena těch z dovozu či jejich menší dostupnost v obchodní síti mi nedovolují dopřát si je častěji.. I proto vítám novou levnější šťávu, tentokrát od známějšího výrobce - firmy Pfanner.. Menší nároky na peněženku jsou ostatně sympatickým společným znakem více produktů v tomto stojanu.. O polici výše Delvita nabízí firemní rajčatovou omáčku na těstoviny.. Půlkilové balení za cenu pod 20 Kč jistě aspiruje na cenový trhák, ale proč je šťáva zde, když není biopotravinou, opravdu netuším.. A fakt, že je těsně u ní vlaječka BIO už vážně zavání klamáním spotřebitele.. Věřím ale, že na vině je jen dočasná nepozornost personálu, pro nastartovanou BIO-kampaň zřejmě ještě řádně neproškoleného.. Král naplacato.. a divní sousedé.. Takovéto seskupení.. produktů se "zebrou" i bez ní budí nedůvěru.. Jelikož je krátce po vyhlášení České biopotraviny roku 2006, zajímá mě, jak si právě v Delvitě stojí letošní "král" - BIO kysaný nápoj z Mlékáren Valašské Meziříčí.. Řetězec ho v nabídce i na pultech má.. Sektor s mléčnými produkty z ekofarem je dík vlaječkám opět k rozeznání  ...   BIO či EKO, které jsou dle zákona o ekologickém zemědělství vyhrazeny pouze biopotravinám.. A právě tento podvodný záměr přímo čiší ze slovenských jogurtových mlék značky PRO-BIA, která k nám dováží firma Meggle! Grafické ztvárnění názvu série produktů s probiotickou kulturou podle mého uvádí spotřebitele v omyl, neboť výrazně připomíná označení biopotravin (k čemuž, hádám vědomě, napomáhá i koncové A psané co nejpodobněji písmenu O…).. Otázkou je, zda takto manévrující potravině bez certifikátu neumožňuje ohlupování spotřebitelů i prodejce, který ji přijme….. (Nezasvěceným připomenu minulé kauzy: Danone před 10 lety přišlo s jogurtem "BIO AU BIFIDUS AKTIV" a letos v únoru se omluvilo spotřebitelům za to, že tehdy uvedlo na trh ČR produkt se značkou BIO, přestože nepocházel z ekozemědělství.. Spol.. RAJO Bohemia, která dovezla jogurt s názvem ProBio, dostala za název podobný s biopotravinou od MZe pokutu 150 000 Kč.. Uvidíme, jak se dozorující instituce postaví k novému případu.. Poutat ano, ale korektně!.. A závěr? Pokud by (věřím, že jen startovní) chaos u vlaječek s písmeny BIO přetrvával, asi bych jako spotřebitel ztratil důvěru a začal protestovat.. Řadit k nim cokoli, co nemá certifikát, ať už český či zahraniční, je prostě matení.. Pak se totiž může stát, že nepoučený kupující pod cedulí BIO vybere spíše potravinu s atraktivnějším obalem, který s ekozemědělstvím nemá nic společného.. Jak potvrdila nedávná studie, kterou si nechalo zpracovat ministerstvo zemědělství, český spotřebitel má stále nízké povědomí o biopotravinách.. Natož pak o státní či jiné značce produktů z ekofarem.. Využívat toho by byla přinejmenším nekorektnost.. A lék na neschopnost zákazníka (i poučeného o BIO!) poznat, který zahraniční produkt na polici má skutečně poctivou certifikaci v zemi původu, když neznáme tamní kontrolní organizaci a povolenou značku? Já ho vidím - s přihlédnutím k oné požadované korektnosti obchodníka, který od dodavatele certifikát k dispozici mít musí - právě v barevně odlišených cenovkách všech biopotravin.. Nenapíše-li je klamavě prodejce, pak zákazník ani nemusí pracně zkoumat cizojazyčný obal, kde je mimochodem občas zahraniční známka BIO nešťastně přelepena českou anotací produktu.. Ostatně systém např.. zelených cenovek pro BIO není nic nového.. Praktikují jej nejen některé maloprodejny se zdravou výživou, ale již pár let i řetězec Makro.. I přes rozpaky jsem však rád, že Delvita jako jeden z prvních řetězců dává na vědomí, že hodlá nabídku biopotravin cíleně rozšiřovat.. Dílčí pokrok na regálech lze již zaznamenat.. Až z nich zmizí i zbytečně zavádějící zmatečné "šachy" se sortimentem, věřím, že má řetězec opravdu šanci vypálit konkurenci rybník.. Prozatím mám supermarkety této firmy - alespoň sám pro sebe - za nejoblíbenějšího obchodníka jen u konvenčních potravin.. Jiří Dvořák.. (P.. : K případné námitce, že z návštěvy jedné provozovny nelze moc obecných závěrů vyvozovat, jen podotýkáme: podobné postřehy jsme zaznamenali i v Delvitě v Praze 8 v ul.. Na hrázi, ale i v Hypernově v Mladé Boleslavi…Šachům s BIO v regálech zkrátka musí spotřebitelé, kontrola i média věnovat podle nás - právě v čase rostoucího zájmu řetězců o biopotraviny - zvýšenou pozornost!)..

  Original link path: /delvita.html
  Open archive

 • Title: BIOPOTRAVINY.INFO: Vrata ke kozičkám dokořán
  Descriptive info: Statkem Dobrovolných proudily davy a bio se skloňovalo ve všech pádech.. VRATA KE KOZIČKÁM DOKOŘÁN.. Ratibořice.. - Den otevřených vrat na kozí ekofarmě v Ratibořicích u Jaroměře nad Rokytnou slavil včera velký úspěch.. Rodina Dobrovolných otevřela svůj dvůr všem, kdo chtěli nakouknout pod pokličku přípravy kozích delikates a počet návštěvníků předčil i dobrou zkušenost hostitelů z minulých let.. Zájem veřejnosti byl tak velký, že chvílemi nebylo kde zaparkovat auto a přijíždějící se chtě nechtě museli ke statku kousek projít.. Malá procházka se ale všem vyplatila.. Na příchozí čekal zeleninový salát s kozím sýrem, který připravila sama hostitelka Jitka Dobrovolná, příjemné posezení pod slunečníky na lavičkách a jak jinak také prohlídka statku se zasvěceným výkladem  ...   u nás líbilo.. Zaznamenala jsem mnoho pozitivních ohlasů.. Děti se těšily hlavně s mečícími bílými krasavicemi v ohradách, dospělí se zase zajímali o to, jak taková ekologická farma funguje a samozřejmě také o speciality z kozího mléka.. Diskutovalo se o jeho prospěšnosti, o zdravé výživě, ale nechyběli ani zvídavci, které zaujala historie starobylého statku.. Když potom přišla řada na prodej domácích pochoutek ze zdejšího ekochovu, vytvořila se dlouhá klikatá fronta a brzy se po připravených zásobách jen zaprášilo.. Největší sháňka byla po jogurtech, sýrech, ale také po pomazánkových máslech.. V šest hodin odpoledne se pomyslná vrata statku zavřela a jeho osazenstvo se v čase podvečerního dojení vrátilo ke svým všedním povinnostem.. /více viz.. kozimleko.. /..

  Original link path: /dora.html
  Open archive •  


  Archived pages: 313